2008.
Phéraille, Philippe, Schilling Árpád: Kurázsi papa,Előadás címe: Kurázsi papa
Műfaja: társadalmi vígjáték, utcaszínházi projekt
Bemutató dátuma: 2008. 08. 08.
További előadások: 2008. 08. 09., 10.
Előadások helyszíne: Szentendrei-sziget, volt úttörőtábor
Koprodukciós partner: Le Phun, Krétakör
Létrehozó szervezet, társulat: Szentendrei Teátrum, Le Phun, Krétakör
Rendező: Phéraille, Philippe, Schilling Árpád
Az előadás rövid leírása:
A Le Phun, a rendkívül gazdag és jelentős francia utcaszínházi műfaj vezető együttese. Alapítója, Phéraille, a világhírű Royal de Luxe tagjaként tett szert évtizedes tapasztalatra.
Kurázsi papa, a vándor ló történetét 2008-2009 során Románia, Szlovákia és Magyarország felkeresésével, helyi művészeti csoportok bevonásával alakítja ki a francia társulat, a rájuk jellemző és általuk professzionálisan használt vizuális, installációs és a szabadtéren működő narratív eszközökkel.
Magyarországi partnerként a Schilling Árpád vezette Krétakör csatlakozott a kezdeményezéshez. A két társulat művészeti vezetője 2006 novemberében egy utcaszínházi konferencián ismerkedett meg, s azóta építik a szakmai kapcsolatot. Több kölcsönös látogatás után elérkezettnek látszott az idő, hogy a nyáron a gyakorlatban is kipróbálják az előkészített együttműködést. A találkozás érdekessége mindkét fél számára, hogy a markánsan eltérő művészeti tapasztalatokat miként lehet egymástól eltanulni, illetve azokat elegyítve új minőséget létrehozni. Különösen aktuálissá teszi a közös munkát, hogy mindkét társulat átalakulóban van, a projektben az új formák keresésére legnyitottabb munkatársak vesznek részt mindkét oldalról.
A magyarországi munka partnerének a két társulat a Szentendrei Nyár fesztivált nyerte meg. A fesztivál jelentős szabadtéri színházi múltja alapján ideális befogadója lehet ennek az itthon újszerű, nemzetközi kezdeményezésnek. A város adottságai pedig nagyszerű díszletként használhatóak a vonulós, a parton kezdődő és a szigeten folytatódó performance-hoz. Phéraille eredeti történetet írt a helyi közeg és inspirációk alapján, amit a szentendrei műhelymunka során az alkotók közösen dolgoznak fel és öntenek végső formába. Az előadás központi figurája Kurázsi Papa, egy életnagyságú, mechanikus vas ló és gazdája Andrej, akik vándorlásaik során a Duna partjára, majd onnan a Szigetre kerülnek, s az ottani elhagyott úttörőtáborban találnak új otthonra. Augusztus második felében a stáb Franciaországba utazik, ahol az egyik legjelentősebb utcaszínházi fesztiválon, Aurillac-ban mutatkozik be az ún. Francia Szezon keretében, amely az EU soros elnöki tisztét betöltő Franciaország hivatalos kulturális programsorozata. A féléves fesztivál során minden tagállammal megvalósítanak egy Tandem projektet, amelyben egy francia és egy más nemzetiségű művészeti csoport hoz létre közös produkciót. Magyarország esetében ez a Kurázsi papa lesz, tehát egyúttal hazánkat is képviseljük ezzel a projekttel, melynek partnerei – a Szentendrei és Aurillaci Fesztivál mellett – a Cultures France, a Francia Intézet és a Nemzeti Kulturális Alap is.
„Ahhoz, hogy a nézők igazi részeseivé váljanak az előadásnak és megéljék a Duna történetét, révészeink segítségével csónakokban átkelnek a szigetre. A Szentendrei-sziget különleges környezete, melyet installációk tesznek bensőségesebbé, arra ösztönzi a nézőket, hogy saját útjukat járják. A kezdeti ámulatot Andrej megérkezése töri majd meg, amint Kurázsi papa hátán átvonul a szigeten. Nyomába ered a kíváncsi embertömeg, hogy a történet újabb részleteire derülhessen fény. Belépünk az elhagyatott úttörőtáborba. Rideg, elidegenedett világgal szembesülünk. A harcoktól teljesen kiégett emberek két ellenséges tábort alkotnak, a Nők népességét és a Férfiakat népét. A 2098-ban megszületett Budapesti Egyezmény ugyanis két független táborra osztja a lakosságot. A földrajzilag is szétvált tábor egyik fele Budán, másik Pesten kezd külön életet. Mivel Andrej mélységesen megveti a két tábor értelmetlen szembenállását, a semleges Szentendre-szigetén hirdeti nézeteit. Ellenállókat toboroz lova segítségével, akiket Budapest jegyeseinek nevez el, és akikkel véget kíván vetni a sokévi gyűlölködésnek.” Phéraille – az előadás rendezője
Közreműködők: